A unique construction allows plies of paper to be bonded and embossed together with glue for a softer “at-home” look and feel. The technology used to make these products limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience. SpecialMicro embossing. Towel/Wipe Type: Kitchen Roll Towel; Application: General Purpose; Applicable Material: All Surfaces; Material(s): Virgin.
Sale!
Towels & Wipes
Papernet Heavenly Soft Kitchen Paper Towel, Special, 2-Ply, 8 x 11, White, 60/Roll, 30 Rolls/Carton (410131)
$56.68 Original price was: $56.68.$31.49Current price is: $31.49.
- Technology limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience.
- Ideal products for areas that require a little extra comfort and quality.
Out of stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Kitchen Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | All Surfaces |
| Material(s) | Virgin |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 40 ft |
| Diameter | 4.5" |
| Length | 11" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 60 |
| Core Size | 1.61" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Special-Micro embossing. |
| SKU Group | Papernet® Heavenly Soft® Paper Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 11.9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.1 |
| Item Height (in) | 19.9 |
| Item Length (in) | 22.1 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 13.1 |
| Carton Length (in) | 22.1 |
| Carton Height (in) | 19.9 |
| Carton Weight (lbs) | 11.9 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOFIDEL AMERICA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410131 |
| GTIN (UPC) | 00613796522306 |
| GTIN Carton | 10613796522303 |
| UPC Retail | 613796522306 |
| UPC Carton | 10613796522303 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Papernet Heavenly Soft Kitchen Paper Towel, Special, 2-Ply, 8 x 11, White, 60/Roll, 30 Rolls/Carton (410131)” Cancel reply
Related products
-
KleenexReveal Multi-Fold Towels, 2-Ply, 8 x 9.4, White, 16/Carton (46321)
$151.98Original price was: $151.98.$63.49Current price is: $63.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Scott Multi-Fold Towels, Absorbency Pockets, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250 Sheets/Pack (03650)
$95.37Original price was: $95.37.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)
$117.14Original price was: $117.14.$51.49Current price is: $51.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.