A unique construction allows plies of paper to be bonded and embossed together with glue for a softer “at-home” look and feel. The technology used to make these products limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience. StandardPyramid embossing. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Applicable Material: All Surfaces; Material(s): Virgin.
Sale!
Towels & Wipes
Papernet Heavenly Soft Hardwound Paper Towel, Standard, 1-Ply, 7.8″ x 600 ft, White, 12 Rolls/Carton (410098)
$114.28 Original price was: $114.28.$75.49Current price is: $75.49.
- Technology limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience.
- Ideal products for areas that require a little extra comfort and quality.
Availability: 119 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | All Surfaces |
| Material(s) | Virgin |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 7.25" |
| Width | 7.8" |
| Product Packaging | Carton |
| For Use With | Papernet® 416817 |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Standard—Pyramid embossing. |
| SKU Group | Papernet® Heavenly Soft® Paper Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 33.44 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.9 |
| Item Height (in) | 14.5 |
| Item Length (in) | 21.7 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 15.9 |
| Carton Length (in) | 21.7 |
| Carton Height (in) | 14.5 |
| Carton Weight (lbs) | 33.44 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOFIDEL AMERICA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410098 |
| GTIN (UPC) | 00613796412331 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 613796412331 |
| UPC Carton | 00613796412331 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Papernet Heavenly Soft Hardwound Paper Towel, Standard, 1-Ply, 7.8″ x 600 ft, White, 12 Rolls/Carton (410098)” Cancel reply
Related products
-
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Scott ComfortPlus Toilet Paper, 12 Double Rolls, 231 Sheets per Roll, Septic-Safe, 1-Ply Toilet Tissue
$65.40Original price was: $65.40.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Scott Multi-Fold Towels, Absorbency Pockets, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250 Sheets/Pack (03650)
$95.37Original price was: $95.37.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 90 Sheets/Double Roll, 24 Rolls/Carton (05815)
$181.41Original price was: $181.41.$116.49Current price is: $116.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.