A unique construction allows plies of paper to be bonded and embossed together with glue for a softer “at-home” look and feel. The technology used to make these products limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience. KraftPyramid embossing. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Applicable Material: All Surfaces; Material(s): Kraft.
Sale!
Towels & Wipes
Papernet Heavenly Soft Hardwound Paper Towel, Kraft, 1-Ply, 7.8″ x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (410101)
$63.08 Original price was: $63.08.$41.49Current price is: $41.49.
- Technology limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience.
- Ideal products for areas that require a little extra comfort and quality.
Availability: 337 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | All Surfaces |
| Material(s) | Kraft |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Brown |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 8" |
| Width | 7.8" |
| Product Packaging | Carton |
| For Use With | Papernet® 416817 |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Kraft—Pyramid embossing. |
| SKU Group | Papernet® Heavenly Soft® Paper Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 22.36 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 7.9 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 7.9 |
| Carton Weight (lbs) | 22.36 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOFIDEL AMERICA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410101 |
| GTIN (UPC) | 00613796412362 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 613796412362 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Papernet Heavenly Soft Hardwound Paper Towel, Kraft, 1-Ply, 7.8″ x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (410101)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, Natural, 6 Rolls/Carton (26495)
$245.98Original price was: $245.98.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Sparkle ps Premium Perforated Paper Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 85/Roll, 15 Rolls/Carton (2717714)
$95.36Original price was: $95.36.$38.49Current price is: $38.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.