Combines high performance and value, making them the perfect choice for commercial, food service, and industrial market segments. May be used for hand drying, sanitizing or general-purpose cleaning. For use with universal 8″ roll towel dispensers. The perfect balance of strength, softness and performance. Look no further for premium quality and highly absorbent towels. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll TAD Towel; Application: Hand Washing; Material(s): TAD Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Towels & Wipes
Morcon Paper Valay Universal TAD Roll Towels, 1-Ply, 8 x 600 ft, White, 6 Rolls/Carton (VT9158)
$99.67 Original price was: $99.67.$48.99Current price is: $48.99.
- Perfect balance of premium quality and high absorbency.
- Ideal for cleaning spills, wiping down surfaces and hand drying.
- For use with universal 8 roll towel dispensers.
Availability: 939 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll TAD Towel |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | TAD Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 8" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | 8" Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Morcon Tissue Valay® Universal Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 14 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.125 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 8.125 |
| Carton Weight (lbs) | 14 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VT9158 |
| GTIN (UPC) | 00054867001670 |
| GTIN Carton | 05486700167000 |
| UPC Retail | 054867001670 |
| UPC Carton | 05486700167000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Morcon Paper Valay Universal TAD Roll Towels, 1-Ply, 8 x 600 ft, White, 6 Rolls/Carton (VT9158)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific SofPull Mechanical Recycled Paper Towel Rolls (26470)
$220.39Original price was: $220.39.$106.49Current price is: $106.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 11, White, 491/Roll, 12 Rolls/Carton (8634550)
$198.87Original price was: $198.87.$90.99Current price is: $90.99. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.