Made for premium quality and performance, these proprietary towels provide a sense of cleanliness and sophistication that will impress any food service owner, educator or office manager. Pair these towels with our Valay Towel Dispenser for reliable hands-free dispensing. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Hand Washing; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Towels & Wipes
Morcon Paper Valay Proprietary Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (VW888)
$135.79 Original price was: $135.79.$64.49Current price is: $64.49.
- Provides a sense of cleanliness and sophistication.
- Durable when wet.
- Strong, soft and absorbent.
Availability: 609 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.5" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Carton |
| Capacity (Weight) | 25.8 lbs |
| For Use With | Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Morcon Tissue Valay® Proprietary Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 25.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.813 |
| Item Height (in) | 7.875 |
| Item Length (in) | 22.438 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 14.813 |
| Carton Length (in) | 22.438 |
| Carton Height (in) | 7.875 |
| Carton Weight (lbs) | 25.8 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VW888 |
| GTIN (UPC) | 00054867001182 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 054867001182 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121704 |
Be the first to review “Morcon Paper Valay Proprietary Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (VW888)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Sparkle ps Premium Perforated Paper Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 85/Roll, 15 Rolls/Carton (2717714)
$95.36Original price was: $95.36.$38.49Current price is: $38.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
KleenexHard Roll Paper Towels with Premium Absorbency Pockets, 1-Ply, 8″ x 425 ft, 1.5″ Core, White, 12 Rolls/Carton (01080)
$259.45Original price was: $259.45.$119.49Current price is: $119.49. Add to cart -
Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (RB800)
$147.56Original price was: $147.56.$62.49Current price is: $62.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.