Made for premium quality and performance, these proprietary towels provide a sense of cleanliness and sophistication that will impress any food service owner, educator or office manager. Pair these towels with our Valay Towel Dispenser for reliable hands-free dispensing. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Hand Washing; Applicable Material: General Purpose; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Morcon Paper Valay Proprietary Roll Towels, 1-Ply, 7″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (VW444)
$129.72 Original price was: $129.72.$59.49Current price is: $59.49.
- Provides a sense of cleanliness and sophistication.
- Durable when wet.
- Strong, soft and absorbent.
Availability: 2 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Hand Washing |
| Applicable Material | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 8" |
| Width | 7" |
| Product Packaging | Carton |
| Capacity (Weight) | 23 lbs |
| For Use With | Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Morcon Tissue Valay® Proprietary Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 23.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 7.125 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 7.125 |
| Carton Weight (lbs) | 23.5 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VW444 |
| GTIN (UPC) | 00054867001878 |
| GTIN Carton | 05486700187800 |
| UPC Retail | 054867001878 |
| UPC Carton | 05486700187800 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Morcon Paper Valay Proprietary Roll Towels, 1-Ply, 7″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (VW444)” Cancel reply
Related products
-
Scott Essential High Capacity Hard Roll Towels for Business, Absorbency Pockets, 1-Ply, 8″ x 950 ft, 1.75″ Core, White, 6 Rolls/CT (02000)
$196.82Original price was: $196.82.$81.49Current price is: $81.49. Add to cart -
Cottonelle Fresh Feel Flushable Wet Wipes, Adult Wet Wipes, 8 Flip-Top Packs, 42 Wipes Per Pack
$6.08Original price was: $6.08.$4.49Current price is: $4.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
INNOVERA 15973 Large Button Calculator, 12-Digit LCD
$40.63Original price was: $40.63.$20.49Current price is: $20.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.