Ideal for high-traffic environments.
Feature
- Reduces maintenance costs.
- Strong and absorbent sheets.
- Meets EPA guidelines for minimum post-consumer content.
$103.57 Original price was: $103.57.$53.49Current price is: $53.49.
Availability: 2007 in stock
Ideal for high-traffic environments.
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Washing |
| Application | Washrooms |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 8" |
| Length | 800 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Y-Notch Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Contains a minimum of 40% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Y-Notch |
| SKU Group | Morcon Tissue Morsoft® Controlled Towels |
| Item Weight (lbs) | 24 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.5 |
| Item Height (in) | 7.875 |
| Item Length (in) | 23.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 15.5 |
| Carton Length (in) | 23.25 |
| Carton Height (in) | 7.875 |
| Carton Weight (lbs) | 24 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Contains a minimum of 40% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 400WY |
| GTIN (UPC) | 00054867001496 |
| GTIN Carton | 05486700149600 |
| UPC Retail | 054867001496 |
| UPC Carton | 05486700149600 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121704 |
Reviews
There are no reviews yet.