Our center pull towels offer an economical and high quality choice for hand drying needs. This commercial product is designed for one-at-a-time dispensing right from the center of the roll, which helps minimize waste and make the hand drying process a simple one. Also reduce labor and refill costs with these high-capacity centers pull rolls. Meets EPA guidelines for post-consumer content. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Hand Washing; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Towels & Wipes
Morcon Paper Morsoft Center-Pull Roll Towels, 2-Ply, 6.9″ dia, White, 600 Sheets/Roll, 6 Rolls/Carton (C6600)
$93.48 Original price was: $93.48.$34.49Current price is: $34.49.
- Minimizes waste and increases efficiency.
- Fits standard dispensers.
- Provides a hygienic experience by avoiding cross-contamination and the spread of germs.
Availability: 479 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 450 ft |
| Diameter | 6.9" |
| Width | 7.5" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 600 |
| Core Size | 2.6" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Morcon Tissue Morsoft® Center Pull Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 17 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.125 |
| Item Height (in) | 7.5 |
| Item Length (in) | 23.062 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 15.125 |
| Carton Length (in) | 23.062 |
| Carton Height (in) | 7.5 |
| Carton Weight (lbs) | 17 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | C6600 |
| GTIN (UPC) | 00054867000574 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 054867000574 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Morcon Paper Morsoft Center-Pull Roll Towels, 2-Ply, 6.9″ dia, White, 600 Sheets/Roll, 6 Rolls/Carton (C6600)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Pacific Blue Select Perforated Paper Towel Roll (27385)
$117.24Original price was: $117.24.$49.49Current price is: $49.49. Add to cart -
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Folded Paper Towels, 1-Ply, 10.2 x 10.8, White, 220/Pack, 10 Packs/Carton (20887)
$161.58Original price was: $161.58.$66.49Current price is: $66.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.