This towel will reduce the need to restock and refill which makes them great for high volume applications. The great quality paper makes it perfect for absorbing spills and drying-freshly cleaned hands. Featuring non-abrasive, cost-effective paper, they are perfect for use across commercial, industrial, food service, healthcare or general cleaning settings. These towels are for use with any universal 10″ towel dispenser. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Hand Washing; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Towels & Wipes
Morcon Paper 10 Inch TAD Roll Towels, 1-Ply, 10″ x 500 ft, White, 6 Rolls/Carton (M610)
$81.01 Original price was: $81.01.$46.49Current price is: $46.49.
- Perfect balance of strength, softness and performance.
- Designed for use in office buildings, healthcare facilities, and higher education.
- Smooth and non-abrasive roll towels safe for most surfaces.
- For use with universal 10″ roll towel dispensers.
Availability: 471 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 500 ft |
| Diameter | 7.25" |
| Width | 10" |
| Product Packaging | Carton |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 6 |
| For Use With | Universal Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Morcon Tissue 10 Inch Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 21 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15 |
| Item Height (in) | 10.5 |
| Item Length (in) | 22 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 15 |
| Carton Length (in) | 22 |
| Carton Height (in) | 10.5 |
| Carton Weight (lbs) | 21 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | M610 |
| GTIN (UPC) | 00054867001458 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 054867001458 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Morcon Paper 10 Inch TAD Roll Towels, 1-Ply, 10″ x 500 ft, White, 6 Rolls/Carton (M610)” Cancel reply
Related products
-
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)
$145.57Original price was: $145.57.$86.99Current price is: $86.99. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.