This towel will reduce the need to restock and refill which makes them great for high volume applications. The great quality paper makes it perfect for absorbing spills and drying-freshly cleaned hands. Featuring non-abrasive, cost-effective paper, they are perfect for use across commercial, industrial, food service, healthcare or general cleaning settings. These towels are for use with any universal 10″ towel dispenser. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Hand Washing; Applicable Material: Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Morcon Paper 10 Inch Roll Towels, 1-Ply, 10″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (W106)
$128.12 Original price was: $128.12.$53.49Current price is: $53.49.
Features
- Budget-friendly options that may be used for hand drying or general purpose cleaning.
- Perfect balance of strength, softness and performance.
- Designed for use in office buildings, healthcare facilities, and higher education.
- Smooth and non-abrasive roll towels safe for most surfaces.
- For use with universal 10″ roll towel dispensers.
Availability: 7291 in stock
SKU: MORW106
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 10", HARDWOUND, TOWEL, WH
Brand: Morcon Tissue
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Hand Washing |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Multipurpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.75" |
| Width | 10" |
| Product Packaging | Carton |
| Capacity (Weight) | 25 lbs |
| For Use With | Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Morcon Tissue 10 Inch Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 28 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.875 |
| Item Height (in) | 10 |
| Item Length (in) | 22.375 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 14.875 |
| Carton Length (in) | 22.375 |
| Carton Height (in) | 10 |
| Carton Weight (lbs) | 28 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | MORCON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | W106 |
| GTIN (UPC) | 00054867001427 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 054867001427 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Morcon Paper 10 Inch Roll Towels, 1-Ply, 10″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (W106)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Premium Nonperf Paper Towels, 2-Ply, 7.88 x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (28000)
$244.40Original price was: $244.40.$114.99Current price is: $114.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.