Roll towels are 100% recycled for use in breakroom or janitorial services. Individually wrapped rolls for convenient and sanitary storage. Strong and absorbent, virtually lint-free. Whitened without chemicals containing chlorine, no added fragrances, hypoallergenic. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Marcal PRO 100% Premium Recycled Perforated Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 70/Roll, 15 Rolls/Carton (610)
$45.70 Original price was: $45.70.$22.49Current price is: $22.49.
- Individually wrapped rolls for convenient and sanitary storage.
- Virtually lint-free.
- Whitened without chemicals and no added fragrances, hypoallergenic.
Availability: 294 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Chemical Compound | Chlorine Free, no added fragrances |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 52.5 ft |
| Length | 9" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Bundle |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 70 |
| Core Size | 1.75" |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Marcal PRO™ 100% Premium Recycled Perforated Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 6.27 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.25 |
| Item Height (in) | 11.25 |
| Item Length (in) | 23.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 15 |
| Carton Width (in) | 13.25 |
| Carton Length (in) | 23.75 |
| Carton Height (in) | 11.25 |
| Carton Weight (lbs) | 6.27 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOUNDVIEW |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 610 |
| GTIN (UPC) | 00043032006107 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 043032006107 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Marcal PRO 100% Premium Recycled Perforated Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 70/Roll, 15 Rolls/Carton (610)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Blue Select Multi-Fold 2 Ply Paper Towel, 9.2 x 9.4, White, 125/Pack, 16 Packs/Carton (21000)
$117.16Original price was: $117.16.$46.49Current price is: $46.49. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.