Roll towels are 100% recycled for use in breakroom or janitorial services. Individually wrapped rolls for convenient and sanitary storage. Strong and absorbent, virtually lint-free. Whitened without chemicals containing chlorine, no added fragrances, hypoallergenic. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Marcal PRO 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 70/Roll, 30 Rolls/Carton (630)
$94.12 Original price was: $94.12.$42.49Current price is: $42.49.
Features
- Strong and absorbent, two-ply, white.
- Individually wrapped rolls for convenient and sanitary storage.
- Virtually lint-free.
- Whitened without chemicals and no added fragrances, hypoallergenic.
Availability: 353 in stock
SKU: MRC630
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: HSHLD RL 2PLY, TOWEL
Brand: Marcal PRO
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Chemical Compound | Bleach Free, no added fragrances |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 52.5 ft |
| Length | 9" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 70 |
| Core Size | 1.75" |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Marcal PRO™ 100% Premium Recycled Perforated Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 12.53 |
|---|---|
| Item Width (in) | 23.13 |
| Item Height (in) | 13.38 |
| Item Length (in) | 23.38 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 23.13 |
| Carton Length (in) | 23.38 |
| Carton Height (in) | 13.38 |
| Carton Weight (lbs) | 12.53 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOUNDVIEW |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 630 |
| GTIN (UPC) | 00043032006107 |
| GTIN Carton | 00043032006305 |
| UPC Retail | 043032006107 |
| UPC Carton | 00043032006305 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Marcal PRO 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 70/Roll, 30 Rolls/Carton (630)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604 CT)
$524.74Original price was: $524.74.$211.49Current price is: $211.49. Add to cart -
Scott ComfortPlus Toilet Paper, 12 Double Rolls, 231 Sheets per Roll, Septic-Safe, 1-Ply Toilet Tissue
$65.40Original price was: $65.40.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.