Roll towels are 100% recycled. Absorbent paper towels are strong enough to withstand tough kitchen messes. Economically priced for everyday use. Individually wrapped rolls increase cleanliness and convenience. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Marcal Perforated Kitchen Towels, White, 2-Ply, 9 x 11, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (06350)
$65.49 Original price was: $65.49.$43.49Current price is: $43.49.
Features
- Strong and absorbent, two-ply, white.
- Virtually lint-free.
- Individually wrapped rolls for convenient and sanitary storage.
- Whitened without chemicals and no added fragrances, hypoallergenic.
Availability: 359 in stock
SKU: MRC06350
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 30RL/CT, KITCH, NTWH, TOWEL
Brand: Marcal
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Length | 11" |
| Width | 9" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 85 |
| Core Size | 1.75" |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Marcal® Perforated Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 16.17 |
|---|---|
| Item Width (in) | 23.125 |
| Item Height (in) | 13.375 |
| Item Length (in) | 23.375 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 23.125 |
| Carton Length (in) | 23.375 |
| Carton Height (in) | 13.375 |
| Carton Weight (lbs) | 16.17 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOUNDVIEW |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 06350 |
| GTIN (UPC) | 00043032063506 |
| GTIN Carton | 10043032063503 |
| UPC Retail | 043032063506 |
| UPC Carton | 10043032063503 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Marcal Perforated Kitchen Towels, White, 2-Ply, 9 x 11, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (06350)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.