Two-ply towels, strong and absorbent. Virtually lint-free. Whitened without chemicals containing chlorine, no added fragrances, hypoallergenic. Kitchen Towel. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Marcal 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 60 Sheets, 15 Rolls/Carton (6709)
$56.10 Original price was: $56.10.$29.49Current price is: $29.49.
Features
- Two-ply, strong and absorbent.
- No added fragrances, hypoallergenic.
- Virtually lint-free.
- Whitened without chemicals containing chlorine.
Availability: 843 in stock
SKU: MRC6709
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 15RLS, 2PLY, 60SHT/RL, TOWEL
Brand: Marcal
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Length | 9" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 60 |
| Core Size | 1.75" |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Kitchen Towel |
| SKU Group | Marcal® 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.25 |
| Item Height (in) | 12.25 |
| Item Length (in) | 25.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 15 |
| Carton Width (in) | 15.25 |
| Carton Length (in) | 25.25 |
| Carton Height (in) | 12.25 |
| Carton Weight (lbs) | 8 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOUNDVIEW |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6709 |
| GTIN (UPC) | 00043032067092 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 043032067092 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Marcal 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 9, White, 60 Sheets, 15 Rolls/Carton (6709)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Ultra 9″ Paper Towel Rolls, White, 6 Rolls/Carton (26610)
$109.64Original price was: $109.64.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.