Great space-saver.
Feature
- Stores pens, scissors, crayons and more.
- Secure, zipper closure keeps contents in place.
- Use in school, at home or in the office.
- Can hold up to 50 pens.
$10.87 Original price was: $10.87.$8.49Current price is: $8.49.
Availability: 3336 in stock
Great space-saver.
| Number of Compartments | 1 |
|---|---|
| Global Product Type | Deluxe Pencil Cases |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Fabric |
| Material(s) | Metal |
| Material Type | Fabric |
| Width | 8.75" |
| Depth | 5.25" |
| Height | 2" |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Case/Pouch Closure Type | Zipper |
| Checkpoint Friendly | No |
| Carrying Handle | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Innovative Storage Designs Large Soft-Sided Pencil Case |
| Item Weight (lbs) | 0.263 |
|---|---|
| Item Width (in) | 2 |
| Item Height (in) | 5.25 |
| Item Length (in) | 8.75 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 24 |
| Carton Width (in) | 15 |
| Carton Length (in) | 19 |
| Carton Height (in) | 12.25 |
| Carton Weight (lbs) | 8.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 67000 |
| GTIN (UPC) | 00024591670008 |
| GTIN Carton | 50024591670003 |
| UPC Retail | 024591670008 |
| UPC Carton | 50024591670003 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111509 |
Reviews
There are no reviews yet.