Great for organizing books, binders, magazines and more.
Feature
- Made of durable steel.
- Non-skid surface keeps materials in place.
- Features a scratch- and chip-resistant finish.
$13.89 Original price was: $13.89.$3.99Current price is: $3.99.
Availability: 1117 in stock
Great for organizing books, binders, magazines and more.
| Global Product Type | Metal Bookends |
|---|---|
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Black |
| Finish | Scratch- and Chip-Resistant |
| Height | 4.75" |
| Depth | 4.75" |
| Width | 4.75" |
| Base Type | Nonskid |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Contemporary Style |
| SKU Group | Huron Steel Bookends |
| Item Weight (lbs) | 0.576 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4.753 |
| Item Height (in) | 4.647 |
| Item Length (in) | 4.858 |
| Unit of Measure | PR |
| Sold By | PR |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 80 |
| Carton Width (in) | 10.561 |
| Carton Length (in) | 11.611 |
| Carton Height (in) | 9.439 |
| Carton Weight (lbs) | 48.194 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | THE COIN-TAINER CO., LLC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | HASZ0038 |
| GTIN (UPC) | 00841704111445 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 841704111445 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111507 |
Reviews
There are no reviews yet.