
HP 89 toner cartridges work with:
HP LaserJet Enterprise Flow: M528
HP LaserJet Enterprise: M507, M528
$205.99
Availability: 994 in stock

HP LaserJet Enterprise Flow: M528
HP LaserJet Enterprise: M507, M528

Print up to ~5,000 pages1
? Copyright 2024 HP Development Company, L.P. The information contained herein is subject to change without notice. The only warranties for HP products and services are set forth in the express warranty statements accompanying such products and services. Nothing herein should be construed as constituting an additional warranty. HP shall not be liable for technical or editorial errors or omissions contained herein.
| Device Types | Laser Printer |
|---|---|
| Global Product Type | Toner/Toner Cartridges |
| Color(s) | Black |
| Page-Yield | 5,000 |
| Supply Type | Toner |
| Market Indicator (Cartridge Number) | HP 89A |
| OEM/Compatible | OEM |
| Remanufactured | No |
| For Use With | HP LaserJet Enterprise M507 Printer Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | HP 89A Original LaserJet Toner Cartridge |
| Item Weight (lbs) | 2.46 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.25 |
| Item Height (in) | 4.02 |
| Item Length (in) | 7.8 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 14.25 |
| Carton Length (in) | 7.8 |
| Carton Height (in) | 4.02 |
| Carton Weight (lbs) | 2.46 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | HP INC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | CF289A |
| GTIN (UPC) | 00192018046627 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 192018046627 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | JP |
| UNSPSC Number | 44103103 |
Reviews
There are no reviews yet.