Contemporary design adds flair to any environment.
Feature
- Padded seat and back for comfort.
- Steel frame provides extreme strength.
- Includes both casters and glides to fit your specific office needs.
$227.00 Original price was: $227.00.$117.99Current price is: $117.99.
Availability: 23 in stock
Contemporary design adds flair to any environment.
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
|---|---|
| Global Product Type | Guest & Reception Chairs |
| Seat Color | Navy |
| Back Color | Navy |
| Color Family | Blue |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Width Maximum | 21.25" |
| Overall Depth Maximum | 21" |
| Overall Height Maximum | 32.75" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Seat Depth Maximum | 17.5" |
| Seat Height Maximum | 19" |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Width Maximum | 18.5" |
| Back Height Maximum | 14.75" |
| Back Surface Material | Fabric |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Caster/Glide Details | Four Removable Casters |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Stacking Density | Up to 4 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Fabric Upholstery |
| SKU Group | HON® VL606 Stacking Guest Chair without Arms |
| Item Weight (lbs) | 15.75 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18.5 |
| Item Height (in) | 5.9 |
| Item Length (in) | 29.7 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 18.5 |
| Carton Length (in) | 29.7 |
| Carton Height (in) | 5.9 |
| Carton Weight (lbs) | 15.75 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | HON COMPANY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VL606VA90 |
| GTIN (UPC) | 00645162996213 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 645162996213 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56112103 |
| Product Line | HON® Scatter™ Series Guest Chairs |
Reviews
There are no reviews yet.