Two factory-installed steel beams reinforce the worksurface for strength and rigidity.
Feature
- Durable, high-performance particleboard body.
- Scratch-, spill- and stain-resistant laminate withstands heavy use.
- Grommets provide easy cord management.
$300.00 Original price was: $300.00.$20.49Current price is: $20.49.
Availability: 1 in stock
Two factory-installed steel beams reinforce the worksurface for strength and rigidity.
| Global Product Type | Desk Tops |
|---|---|
| Series Name | HON® Manage® Series |
| Worksurface/Base Color | Chestnut |
| Color Family | Cherry |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface Material | Melamine |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | 2 mm Matching Edge Band |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Overall Depth (Max) | 23.5" |
| Overall Height (Max) | 1" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| For Use With | HON® Manage® Series Desk Legs and Work Walls |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | HON® Manage® Series Worksurface |
| Item Weight (lbs) | 57 |
|---|---|
| Item Width (in) | 77.13 |
| Item Height (in) | 3.82 |
| Item Length (in) | 28.66 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | N |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 77.13 |
| Carton Length (in) | 28.66 |
| Carton Height (in) | 3.82 |
| Carton Weight (lbs) | 57 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | HON COMPANY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | MG72WKC1A1 |
| GTIN (UPC) | 00020459576512 |
| GTIN Carton | 02045957651200 |
| UPC Retail | 020459576512 |
| UPC Carton | 02045957651200 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56101703 |
| Product Line | HON® Manage® Series |
Reviews
There are no reviews yet.