Black bonded leather upholstery for luxurious comfort and style.
Feature
- Plush, overstuffed back and padded loop arms.
- Five-star base with casters for easy mobility.
$597.00 Original price was: $597.00.$306.99Current price is: $306.99.
Availability: 231 in stock
Black bonded leather upholstery for luxurious comfort and style.
| Global Product Type | Office Chairs |
|---|---|
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Color Family | Black |
| Arms Included | Yes |
| Arm Type | Padded Loop |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Armrest Color | Black |
| Armrest Material | Polyurethane |
| Distance Between Arms | 20.5" |
| Arm Height From Seat | 9.63" |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Overall Depth Maximum | 37.5" |
| Overall Height Minimum | 41.75" |
| Overall Height Maximum | 45.5" |
| Seat Width Maximum | 20.5" |
| Seat Depth Maximum | 18.63" |
| Seat Height Minimum | 17.75" |
| Seat Height Maximum | 21.5" |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Back Width Maximum | 20.5" |
| Back Height Maximum | 27.25" |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| SKU Group | HON® HVL151 Executive High-Back Leather Chair |
| Item Weight (lbs) | 38 |
|---|---|
| Item Width (in) | 24.02 |
| Item Height (in) | 12.99 |
| Item Length (in) | 27.56 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 24.016 |
| Carton Length (in) | 27.559 |
| Carton Height (in) | 12.992 |
| Carton Weight (lbs) | 38 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | HON COMPANY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VL151SB11 |
| GTIN (UPC) | 00641128199209 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 641128199209 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56112104 |
| Product Line | HON® Executive Leather Seating |
Reviews
There are no reviews yet.