Frosted glass increases privacy while allowing natural light to pass through.
Feature
- Designed to support 72″ wide BL Series breakfront desk shells.
- For any organization seeking maximum performance for the price.
$316.00 Original price was: $316.00.$79.49Current price is: $79.49.
Availability: 1 in stock
Frosted glass increases privacy while allowing natural light to pass through.
| Global Product Type | Table Privacy & Modesty Panels |
|---|---|
| Color(s) | Silver/Frosted |
| Overall Width | 39.5" |
| Overall Depth | 0.13" |
| Overall Height | 27.25" |
| Material(s) | Glass |
| Size | 39.5w x 0.13d x 27.25h |
| For Use With | HON® BL laminate Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | HON® BL Series Frosted Glass Modesty Panel |
| Item Weight (lbs) | 17.6 |
|---|---|
| Item Width (in) | 32.6 |
| Item Height (in) | 2.4 |
| Item Length (in) | 44.7 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 32.6 |
| Carton Length (in) | 44.7 |
| Carton Height (in) | 2.4 |
| Carton Weight (lbs) | 17.6 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | HON COMPANY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | BLBF72MODG |
| GTIN (UPC) | 00089191414988 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 089191414988 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56111606 |
Reviews
There are no reviews yet.