Modern aesthetic compliments BL Laminate storage.
Feature
- Made of polished steel.
- Sold in packs of 2.
$20.00 Original price was: $20.00.$13.49Current price is: $13.49.
Availability: 18 in stock
Modern aesthetic compliments BL Laminate storage.
| Global Product Type | Drawer & Door Pulls |
|---|---|
| Color(s) | Polished Silver |
| Color Family | Silver |
| Material(s) | Steel |
| Overall Width | 4.25" |
| Overall Depth | 0.75" |
| Overall Height | 0.38" |
| Shape | Arch |
| For Use With | HON® BL Series |
| Series Name | HON® BL Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | HON® BL Series Field Installed Bridge Pull |
| Item Weight (lbs) | 0.4 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3 |
| Item Height (in) | 0.3 |
| Item Length (in) | 6.5 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 3 |
| Carton Length (in) | 6.5 |
| Carton Height (in) | 0.3 |
| Carton Weight (lbs) | 0.4 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | HON COMPANY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | BLPBRIDGE |
| GTIN (UPC) | 00641128166164 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 641128166164 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 31162801 |
Reviews
There are no reviews yet.