Premium roll towels are the right towels for any cleaning challenge. Sparkle PS towels bring the premium-quality strength, absorbency, appearance and brand recognition. Each roll of two-ply towels is perforated for easy tear-off without devices or cutters. Long-lasting, 70-sheet rolls save time and avoid frequent refilling.
Sale!
Towels & Wipes
Sparkle Professional Series? Paper Towel Roll by GP Pro (2717201)
$126.94 Original price was: $126.94.$53.49Current price is: $53.49.
- Premium quality 2-ply strength, absorbency and appearance.
- Long-lasting rolls help save time with fewer run-outs.
- Individually wrapped rolls for hygienic storage.
- Convenient perforated paper towels fit standard roll paper towel holders and are ideal for breakrooms and general cleaning in offices and other businesses.
Availability: 1312 in stock
SKU: GPC2717201
Category: Towels & Wipes
Tags: SPARKLE, TOWEL, WHT
Brand: Georgia Pacific Professional
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Food |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Length | 8.8" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 70 |
| For Use With | 52720 |
| Core Size | 1.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Georgia Pacific® Professional Sparkle ps® Premium Perforated Paper Towel Roll |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 15.91 |
|---|---|
| Item Width (in) | 22.63 |
| Item Height (in) | 13.75 |
| Item Length (in) | 23.38 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 22.63 |
| Carton Length (in) | 23.38 |
| Carton Height (in) | 13.75 |
| Carton Weight (lbs) | 15.91 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEORGIA PACIFIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2717201 |
| GTIN (UPC) | 00036500303877 |
| GTIN Carton | 10073310271726 |
| UPC Retail | 036500303877 |
| UPC Carton | 10073310271726 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Sparkle Professional Series? Paper Towel Roll by GP Pro (2717201)” Cancel reply
Related products
-
Scott Slimroll Towels, Absorbency Pockets, 8″ x 580 ft, White, 6 Rolls/Carton (12388)
$143.05Original price was: $143.05.$65.49Current price is: $65.49. Add to cart -
Innovera Surge Protector 6 Outlets, 4 ft Cord, 540 J, White, 2/Pack
$64.42Original price was: $64.42.$43.99Current price is: $43.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towel Rolls, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (26601)
$124.05Original price was: $124.05.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart -
AT&T 210 Trimline Telephone, White (ATT210W)
$29.99Original price was: $29.99.$22.49Current price is: $22.49. Read more

Reviews
There are no reviews yet.