Universal paper roll towels are an essential supply, and often the most economical way, for away-from-home facilities to meet their hand-drying and light cleaning needs. They are essentially a single, long piece of towel wound tightly to get the maximum length on a single roll and are often referred to as “hardwound roll towels.” Because the towel sheet is not perforated, or perfed’, universal roll towels are dispensed from a dispenser that has a cutting blade built inside so the worker can tear off the amount of towel they need for the job at hand. These towels fit a range of universal roll towel’ dispensers that are mounted on the wall and are often provided by towel manufacturers. GP PRO is a division of Georgia-Pacific Consumer Products. We deliver well-designed, durable and easy-to-maintain professional solutions to meet the hand-washing and cleaning needs for a range of business applications. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Towels & Wipes
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.88, White, 100/Roll (27300RL)
$5.77 Original price was: $5.77.$2.49Current price is: $2.49.
- Hard working 2-ply towels are designed for lasting strength and absorbency.
- Great for everyday cleaning and wiping in restaurants, healthcare, break rooms and kitchen spaces.
- Long-lasting rolls help minimize the time spent changing out paper towels.
Availability: 686 in stock
SKU: GPC27300RL
Category: Towels & Wipes
Tags: Preference ROLL, TOWEL, WE
Brand: Georgia Pacific Professional
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Length | 8.8" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 100 |
| For Use With | 52720 |
| Core Size | 1.63" |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Georgia Pacific® Professional Pacific Blue Select™ Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 0.655 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.1 |
| Item Height (in) | 4.9 |
| Item Length (in) | 10.9 |
| Unit of Measure | RL |
| Sold By | RL |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 13.625 |
| Carton Length (in) | 23 |
| Carton Height (in) | 11.625 |
| Carton Weight (lbs) | 9.4 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEORGIA PACIFIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 27300RL |
| GTIN (UPC) | 00073310273006 |
| GTIN Carton | 10073310273003 |
| UPC Retail | 073310273006 |
| UPC Carton | 10073310273003 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.88, White, 100/Roll (27300RL)” Cancel reply
Related products
-
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
Pro Scottfold Towels, 1-Ply, 7.8 x 12.4, White, 175 Towels/Pack, 25 Packs/Carton (01960)
$144.46Original price was: $144.46.$59.49Current price is: $59.49. Add to cart -
Sharp EL-1801V Ink Printing Calculator, Fluorescent Display, AC, Off-White
$126.67Original price was: $126.67.$97.49Current price is: $97.49. Add to cart -
KleenexC-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.13 x 13.15, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01500)
$179.84Original price was: $179.84.$79.99Current price is: $79.99. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.