Universal folded paper towels are an essential supply for a wide range of professional, away-from-home facilities. They are typically dispensed from universal folded towel dispensers that are mounted on the wall. In smaller business environments and restrooms, folded towels are sometimes set out in an open tray or simply stacked on the side of a sink or work space. GP PRO is a division of Georgia-Pacific Consumer Products. We deliver well-designed, durable and easy-to-maintain professional solutions to meet the hand-washing and cleaning needs for a range of business applications. Multi-Fold9.2″ x 9.4″. 250 per pack. Towel/Wipe Type: Multi-Fold; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic M-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, Brown, 250/Pack, 16 Packs/Carton (23304)
$131.52 Original price was: $131.52.$48.49Current price is: $48.49.
Features
- Envisionbrand is now Pacific Blue Basic.
- Dependable multifold, all-purpose paper towel ideal for hand drying, wiping and general cleaning.
- Sustainable paper towel made with 100% recovered fiber, including a minimum of 50% post-consumer content using a chlorine-free process.
- Economical to help you keep costs under control.
- Compatible with most standard, folded paper towel dispensers.
Availability: 2606 in stock
SKU: GPC23304
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 4000/CT, BN, MULTIFLD, TOWEL
Brand: Georgia Pacific Professional
Item Specifications
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multi-Fold |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Brown |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Lint |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Length | 9.4" |
| Width | 9.2" |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 250 |
| For Use With | 56650/01 |
| For Use With | 56640 |
| For Use With | 56630/01 |
| For Use With | 56620 |
| For Use With | 56601 |
| For Use With | 54720 |
| For Use With | 54701 |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Multi-Fold-9.2" x 9.4". 250 per pack. |
| SKU Group | Georgia Pacific® Professional Pacific Blue Basic™ M-Fold Paper Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 22 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.875 |
| Item Height (in) | 10 |
| Item Length (in) | 20.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 16 |
| Carton Width (in) | 13.875 |
| Carton Length (in) | 20.875 |
| Carton Height (in) | 10 |
| Carton Weight (lbs) | 22 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEORGIA PACIFIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 23304 |
| GTIN (UPC) | 00073310233048 |
| GTIN Carton | 10073310233045 |
| UPC Retail | 073310233048 |
| UPC Carton | 10073310233045 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic M-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, Brown, 250/Pack, 16 Packs/Carton (23304)” Cancel reply
Related products
-
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Scott ComfortPlus Toilet Paper, 12 Double Rolls, 231 Sheets per Roll, Septic-Safe, 1-Ply Toilet Tissue
$65.40Original price was: $65.40.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Ultra 9″ Paper Towel Rolls, White, 6 Rolls/Carton (26610)
$109.64Original price was: $109.64.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.