Self-standing.
Feature
- Easy to open.
- Reinforced seams.
$130.68 Original price was: $130.68.$52.49Current price is: $52.49.
Availability: 164 in stock
Self-standing.
| Global Product Type | Consumer Paper Lunch Sacks |
|---|---|
| Food-Handling Use Scenario | Carry-from-Home Meals |
| Bag Size Type | Standard |
| Width | 5.13" |
| Depth | 3.13" |
| Height | 10.38" |
| Capacity (Weight) | 30 lb |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Natural Kraft |
| Color Family | Beige |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Material(s) | Paper |
| Compliance Standards | Cedar Grove Composting Approved |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | General Standard Paper Lunch Bags |
| Item Weight (lbs) | 20 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.5 |
| Item Height (in) | 11.38 |
| Item Length (in) | 19.19 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1200 |
| Carton Width (in) | 11.5 |
| Carton Length (in) | 19.19 |
| Carton Height (in) | 11.38 |
| Carton Weight (lbs) | 20 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | GEN |
|---|---|
| Manufacturer Part No | LB24LAJ |
| GTIN (UPC) | 00076955691174 |
| GTIN Carton | 10076955691171 |
| UPC Retail | 076955691174 |
| UPC Carton | 10076955691171 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.