Single-fold towels present an excellent value. Soft and smooth, they’re ideal for restrooms and hand washing stations. Fits all standard dispensers. Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1; Color(s): White.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
GEN Single-Fold Paper Towels, 9 x 9.45, White, 334/Pack, 12 Packs/Carton (SF5000W)
$87.38 Original price was: $87.38.$32.99Current price is: $32.99.
- Ideal for hand washing stations.
- Fits standard dispensers.
Availability: 4833 in stock
SKU: GENSF5000W
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 12/334WH, SGL FLD9X9, TOWEL
Brand: Gen
Item Specifications
| Global Product Type | Singlefold Paper Towels |
|---|---|
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Length | 9.45" |
| Width | 9" |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 334 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | GEN Single-Fold Paper Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 18.02 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.1 |
| Item Height (in) | 9.4 |
| Item Length (in) | 18.9 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4008 |
| Carton Width (in) | 16.1 |
| Carton Length (in) | 18.9 |
| Carton Height (in) | 9.4 |
| Carton Weight (lbs) | 18.02 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEN |
|---|---|
| Manufacturer Part No | SF5000W |
| GTIN (UPC) | 10749507989742 |
| GTIN Carton | 10749507989742 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10749507989742 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 52121704 |
Be the first to review “GEN Single-Fold Paper Towels, 9 x 9.45, White, 334/Pack, 12 Packs/Carton (SF5000W)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (27700)
$148.01Original price was: $148.01.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604EA)
$21.88Original price was: $21.88.$9.49Current price is: $9.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.