Get high-quality towels at a budget-friendly price. Smooth, absorbent paper provides excellent hand-drying performance. Fits standard dispensers. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Bathrooms; General Purpose; Washrooms; Applicable Material: Countertops; Seats; Stalls; Hands; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 600 ft, White, 12 Rolls/Carton (HWTWHI)
$156.23 Original price was: $156.23.$62.99Current price is: $62.99.
Features
- Budget-priced.
- Smooth and absorbent.
- Fits standard dispensers.
Availability: 245 in stock
SKU: GENHWTWHI
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 8X600'WH12/CS, HRDWD, TOWEL
Brand: Gen
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Application | Washrooms |
| Applicable Material | Countertops |
| Applicable Material | Seats |
| Applicable Material | Stalls |
| Applicable Material | Hands |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Surface Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 6" |
| Length | 600 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Universal 8" Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | GEN Hardwound Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 35 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12 |
| Item Height (in) | 12 |
| Item Length (in) | 33 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 7200 |
| Carton Width (in) | 12 |
| Carton Length (in) | 33 |
| Carton Height (in) | 12 |
| Carton Weight (lbs) | 35 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEN |
|---|---|
| Manufacturer Part No | HWTWHI |
| GTIN (UPC) | 00749507999874 |
| GTIN Carton | 00749507999874 |
| UPC Retail | 749507999874 |
| UPC Carton | 00749507999874 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 600 ft, White, 12 Rolls/Carton (HWTWHI)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.88 x 350 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (26401)
$148.88Original price was: $148.88.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select 2-Ply Center-Pull Perf Wipers, 2-Ply, 8.25 x 12, White, 520/Roll, 6 Rolls/Carton (44000)
$197.54Original price was: $197.54.$83.49Current price is: $83.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.