Get high-quality towels at a budget-friendly price. Smooth, absorbent paper provides excellent hand-drying performance. Fits standard dispensers. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Bathrooms; General Purpose; Washrooms; Applicable Material: Countertops; Seats; Stalls; Hands; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 600 ft, Natural, 12 Rolls/Carton (HWTKRFT)
$139.17 Original price was: $139.17.$51.49Current price is: $51.49.
Features
- Budget-priced.
- Smooth and absorbent.
- Fits standard dispensers.
Availability: 1401 in stock
SKU: GENHWTKRFT
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 8X600'KFT12/CS, HRDD, TOWEL
Brand: Gen
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Application | Washrooms |
| Applicable Material | Countertops |
| Applicable Material | Seats |
| Applicable Material | Stalls |
| Applicable Material | Hands |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Dirt Types | Surface Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 6" |
| Length | 600 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Universal 8" Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EPA Safer Choice Label |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | GEN Hardwound Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 33.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12 |
| Item Height (in) | 12 |
| Item Length (in) | 32.52 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 7200 |
| Carton Width (in) | 12 |
| Carton Length (in) | 32.52 |
| Carton Height (in) | 12 |
| Carton Weight (lbs) | 33.5 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEN |
|---|---|
| Manufacturer Part No | HWTKRFT |
| GTIN (UPC) | 00749507999867 |
| GTIN Carton | 00749507999867 |
| UPC Retail | 749507999867 |
| UPC Carton | 00749507999867 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 600 ft, Natural, 12 Rolls/Carton (HWTKRFT)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.