Get high-quality towels at a budget-friendly price. Smooth, absorbent paper provides excellent hand-drying performance. Fits standard dispensers. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Bathrooms; General Purpose; Washrooms; Applicable Material: Countertops; Seats; Stalls; Hands; Material(s): Kraft.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 300 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (1804)
$84.83 Original price was: $84.83.$27.99Current price is: $27.99.
Features
- Budget-priced.
- Smooth and absorbent.
- Fits standard dispensers.
Availability: 1621 in stock
SKU: GEN1804
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 12/CT, 300'RL, HRDWND, TOWEL
Brand: Gen
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Application | Washrooms |
| Applicable Material | Countertops |
| Applicable Material | Seats |
| Applicable Material | Stalls |
| Applicable Material | Hands |
| Material(s) | Kraft |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Brown |
| Dirt Types | Surface Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 300 ft |
| Diameter | 5.75" |
| Length | 300 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Carton |
| For Use With | Standard Roll-Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 65% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | GEN Hardwound Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 17.545 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17 |
| Item Height (in) | 8.375 |
| Item Length (in) | 22.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 17 |
| Carton Length (in) | 22.75 |
| Carton Height (in) | 8.375 |
| Carton Weight (lbs) | 17.545 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEN |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1804 |
| GTIN (UPC) | 00749507998518 |
| GTIN Carton | 10749507998515 |
| UPC Retail | 749507998518 |
| UPC Carton | 10749507998515 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “GEN Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 300 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (1804)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Brawny Professional D400 Disposable Cleaning Towels With Bucket (20040)
$47.55Original price was: $47.55.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select 2-Ply Center-Pull Perf Wipers, 2-Ply, 8.25 x 12, White, 520/Roll, 6 Rolls/Carton (44000)
$197.54Original price was: $197.54.$83.49Current price is: $83.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Blue Select Multi-Fold 2 Ply Paper Towel, 9.2 x 9.4, White, 125/Pack, 16 Packs/Carton (21000)
$117.16Original price was: $117.16.$46.49Current price is: $46.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.