Convenient to use in the dryer cycle.
Feature
- Made of strong, unbreakable plastic.
- Easily mounts to wall.
- Manufacturer’s 100% unbreakable guarantee.
- Two screws and mounting tape included.
$35.98 Original price was: $35.98.$19.99Current price is: $19.99.
Out of stock
Convenient to use in the dryer cycle.
| Global Product Type | Hanging File System Pockets |
|---|---|
| Hanging File Systems Type | Expandable Single Pocket |
| For File Size | Letter |
| Overall Height | 6.5" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 3" |
| Number of File Pockets | 1 |
| Color(s) | Clear |
| Material(s) | Plastic |
| For Use With | deflecto® Three-Pocket Set 63601, 63602 |
| Package Includes | Mounting Tape |
| Package Includes | Screws |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Single Pocket |
| SKU Group | deflecto® Unbreakable DocuPocket® Wall File |
| Item Weight (lbs) | 0.693 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7.313 |
| Item Height (in) | 3.125 |
| Item Length (in) | 14.438 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 19.5 |
| Carton Length (in) | 15 |
| Carton Height (in) | 15.5 |
| Carton Weight (lbs) | 10.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | Y |
| Prop 65 Chemical(s) | 1,3-Butadiene |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | DEFLECTO CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 63201 |
| GTIN (UPC) | 00079916632018 |
| GTIN Carton | 50079916632013 |
| UPC Retail | 079916632018 |
| UPC Carton | 50079916632013 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 44111510 |
Reviews
There are no reviews yet.