THIS PRODUCT SHIPS ON A PALLET AND WILL ONLY SHIP TO COMMERCIAL LOCATIONS WITH A LOADING DOCK.
Feature
- Vented polypropylene lid.
- Designed to fit PresentaBowls square bowls.
- Firm perimeter seal prevents leaks.
- Provides a clear view of contents.
$135.12 Original price was: $135.12.$56.99Current price is: $56.99.
Availability: 28 in stock
THIS PRODUCT SHIPS ON A PALLET AND WILL ONLY SHIP TO COMMERCIAL LOCATIONS WITH A LOADING DOCK.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Lid |
| Material(s) | PET - Polyethylene Terephthalate |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Clear |
| Width | 8.5" |
| Depth | 8.5" |
| Height | 0.5" |
| Vented (Yes/No) | Yes |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | B24SB, B32SB, B48SB, B64SB |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Dart® PresentaBowls Pro™ Clear Square Bowl Lids |
| Item Weight (lbs) | 13.565 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17.56 |
| Item Height (in) | 15.375 |
| Item Length (in) | 17.88 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 252 |
| Carton Width (in) | 17.56 |
| Carton Length (in) | 17.88 |
| Carton Height (in) | 15.375 |
| Carton Weight (lbs) | 13.565 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | DART |
|---|---|
| Manufacturer Part No | C2464BDL |
| GTIN (UPC) | 00041594805060 |
| GTIN Carton | 00041594805060 |
| UPC Retail | 041594805060 |
| UPC Carton | 00041594805060 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52151504 |
Reviews
There are no reviews yet.