Crack-resistant.
Feature
- Insulated for both hot and cold items.
- Non-absorbent.
- Stackable.
- Grease and soak resistant.
$63.15 Original price was: $63.15.$29.49Current price is: $29.49.
Out of stock
Crack-resistant.
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
|---|---|
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material(s) | Extruded Polystyrene |
| Material Type | Foam |
| Color(s) | White |
| Width | 6.4" |
| Depth | 9.3" |
| Height | 2.6" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Dart® Foam Hinged Lid Containers |
| Item Weight (lbs) | 7.24 |
|---|---|
| Item Width (in) | 19.38 |
| Item Height (in) | 13.188 |
| Item Length (in) | 22.06 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 200 |
| Carton Width (in) | 19.38 |
| Carton Length (in) | 22.06 |
| Carton Height (in) | 13.188 |
| Carton Weight (lbs) | 7.24 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | DART |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 206HT1R |
| GTIN (UPC) | 00041594917268 |
| GTIN Carton | 00041594917251 |
| UPC Retail | 041594917268 |
| UPC Carton | 00041594917251 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52151506 |
Reviews
There are no reviews yet.