An excellent value for the price-conscious shopper.
Feature
- Lock in freshness with ClearSeal.
- Specially designed perimeter seal.
- Snap-tight, secure closure bar-locks.
- Easy-open gripper tabs.
- Crystal clear PET for maximum product visibility.
$130.48 Original price was: $130.48.$72.49Current price is: $72.49.
Out of stock
An excellent value for the price-conscious shopper.
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
|---|---|
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material(s) | OPS - Oriented Polystyrene |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Clear |
| Width | 8.3" |
| Depth | 8.3" |
| Height | 3" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Microwave Safe | No |
| Dishwasher Safe | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Two packs of 125 containers each |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Dart® ClearSeal Hinged-Lid Plastic Containers |
| Item Weight (lbs) | 19.846 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17.5 |
| Item Height (in) | 16.75 |
| Item Length (in) | 22.5 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 250 |
| Carton Width (in) | 17.5 |
| Carton Length (in) | 22.5 |
| Carton Height (in) | 16.75 |
| Carton Weight (lbs) | 19.846 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | DART |
|---|---|
| Manufacturer Part No | C90PST1 |
| GTIN (UPC) | 00041594501351 |
| GTIN Carton | 00041594501351 |
| UPC Retail | 041594501351 |
| UPC Carton | 00041594501351 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52151506 |
Reviews
There are no reviews yet.