This exclusive drawing set never needs sharpening or peeling.
Feature
- The plastic barrel protects the color core.
- Perfect for coloring, drawing, and creating on the go.
- Mini size crayons come in 24 colors.
$8.84 Original price was: $8.84.$6.49Current price is: $6.49.
Availability: 386 in stock
This exclusive drawing set never needs sharpening or peeling.
| Global Product Type | Wax Crayons |
|---|---|
| Color(s) | Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Color Assortment | 24 Assorted Colors |
| Crayon Size | 4" x 0.44" |
| Size Group | Special |
| Colored Material Type | Wax |
| Age Recommendation | Ages 4 and up |
| Length | 4" |
| Width | 0.44" |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Compliance Standards | Conforms to ASTM D 4236 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Crayola® Twistables® Mini Crayons |
| Item Weight (lbs) | 0.4 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.5 |
| Item Height (in) | 7.5 |
| Item Length (in) | 1.4 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 6.75 |
| Carton Length (in) | 5.875 |
| Carton Height (in) | 11 |
| Carton Weight (lbs) | 6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | Y |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | PROHB |
| Brand | BINNEY & SMITH / CRAYOLA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 52-9724 |
| GTIN (UPC) | 00071662097240 |
| GTIN Carton | 10071662097247 |
| UPC Retail | 071662097240 |
| UPC Carton | 10071662097247 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44121709 |
Reviews
There are no reviews yet.