Folding step stool with easy flip-open operation.
Feature
- Folds flat for convenient storage.
- Non-slip rubber tread provides secure footing.
- High-density plastic construction makes this stool light-weight, yet durable.
$110.00 Original price was: $110.00.$69.99Current price is: $69.99.
Availability: 13 in stock
Folding step stool with easy flip-open operation.
| Global Product Type | Folding Step Stools |
|---|---|
| Number of Steps | 1 |
| Step Stools Type | Folding Step Stool |
| Working Height | 9.75" |
| Frame Material | High-Density Plastic |
| Step Material | Rubber |
| Platform Dimensions | 14 x 11 |
| Color(s) | Slate |
| Folded Depth | 2.75" |
| Folded Width | 14" |
| Duty Rating | 300 lbs |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Cramer® 1UP® Folding Step Stool |
| Item Weight (lbs) | 5.49 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.75 |
| Item Height (in) | 14.25 |
| Item Length (in) | 3.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 5 |
| Carton Width (in) | 15 |
| Carton Length (in) | 11.5 |
| Carton Height (in) | 19 |
| Carton Weight (lbs) | 26 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | Y |
| Prop 65 Chemical(s) | Lead and lead compounds |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CRAMER |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 50051PK-82 |
| GTIN (UPC) | 00081875178117 |
| GTIN Carton | 50081875178112 |
| UPC Retail | 081875178117 |
| UPC Carton | 50081875178112 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 30191505 |
Reviews
There are no reviews yet.