Made of paper.
Feature
- Durable.
- Reinforced gusset (bottom).
$56.68 Original price was: $56.68.$31.49Current price is: $31.49.
Out of stock
Made of paper.
| Bag Use Scenario | General Merchandise |
|---|---|
| Global Product Type | Paper Shopping Bags |
| Bag Handle Indicator | Yes |
| Bag Handle Details | Natural Twisted-Paper Handles |
| Width | 10" |
| Depth | 4.5" |
| Height | 13" |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Material(s) | Kraft Paper |
| Color(s) | Brown |
| Color Family | Brown |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | COSCO Premium Shopping Bag |
| Item Weight (lbs) | 5.57 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.25 |
| Item Height (in) | 4.5 |
| Item Length (in) | 18.5 |
| Unit of Measure | BX |
| Sold By | BX |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 50 |
| Carton Qty | 300 |
| Carton Width (in) | 18.75 |
| Carton Length (in) | 23 |
| Carton Height (in) | 14.75 |
| Carton Weight (lbs) | 38 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CONSOLIDATED STAMP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 091565 |
| GTIN (UPC) | 00039956915656 |
| GTIN Carton | 20039956915650 |
| UPC Retail | 039956915656 |
| UPC Carton | 20039956915650 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.