Premium microgel stamp pad.
Feature
- Provides approximately 100,000 impressions without reinking.
- For use with 2000PLUS stamps.
$10.28 Original price was: $10.28.$5.49Current price is: $5.49.
Availability: 113 in stock
Premium microgel stamp pad.
| Global Product Type | Inked Conventional Stamp Pads |
|---|---|
| Stamp Pads Type | Inked Microgel |
| Ink Pad Type | Conventional Pad |
| Ink Color(s) | Blue |
| Size | 6.17" x 3.13" |
| Pad Size (Width) | 6.17" |
| Pad Size (Depth) | 3.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | COSCO 2000PLUS® Premium Gel Stamp Pad |
| Item Weight (lbs) | 0.31 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.5 |
| Item Height (in) | 0.75 |
| Item Length (in) | 6.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 4 |
| Carton Qty | 24 |
| Carton Width (in) | 6.5 |
| Carton Length (in) | 12 |
| Carton Height (in) | 6.5 |
| Carton Weight (lbs) | 8.32 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CONSOLIDATED STAMP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 030258 |
| GTIN (UPC) | 00039956302586 |
| GTIN Carton | 20039956302580 |
| UPC Retail | 039956302586 |
| UPC Carton | 20039956302580 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44121905 |
Reviews
There are no reviews yet.