Features men and women pictograms, white text and Braille characters.
Feature
- Flexible plastic for wall mounting on toilet wall or door frame.
- Adhesive mounting tape included.
$13.02 Original price was: $13.02.$11.49Current price is: $11.49.
Availability: 154 in stock
Features men and women pictograms, white text and Braille characters.
| Global Product Type | Facility Management Signs |
|---|---|
| Size | 5.9 x 9 |
| Message(s) | Men/Women |
| Material(s) | Plastic |
| Orientation | Vertical |
| Width | 5.9" |
| Depth | 0.5" |
| Height | 9" |
| Mounting Details | Self-Adhesive |
| Shape | Rectangle |
| Face Color(s) | Black |
| Write-On/Wipe Off Surface | No |
| Graphics Color(s) | White |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Men/Women--Set includes one of each. |
| SKU Group | COSCO Indoor Restroom Door Sign |
| Item Weight (lbs) | 0.559 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6.395 |
| Item Height (in) | 0.509 |
| Item Length (in) | 9.214 |
| Unit of Measure | ST |
| Sold By | ST |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 18 |
| Carton Width (in) | 7.659 |
| Carton Length (in) | 10.045 |
| Carton Height (in) | 7.182 |
| Carton Weight (lbs) | 7.349 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CONSOLIDATED STAMP |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 098095 |
| GTIN (UPC) | 00039956980951 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 039956980951 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 55121718 |
Reviews
There are no reviews yet.