Lumbosacral spinal support.
Feature
- Helps relieve lower back pain and discomfort.
- Easy closure assists provide leverage with minimal effort.
- Adjustable elastic pulls for extra compression.
$53.12 Original price was: $53.12.$35.49Current price is: $35.49.
Availability: 10 in stock
Lumbosacral spinal support.
| Global Product Type | Back Support Belts |
|---|---|
| General Category | Work/Safety Gear |
| Sub-Category | Flexible Brace |
| Sub-Category | Work Belt |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Adjustability Features | Adjustable Elastic Waist |
| Exterior/Surface Material(s) | Elastic Fabric |
| Exterior/Surface Material(s) | Laminate |
| Exterior/Surface Material(s) | Nylon |
| Size Group | X-Large |
| Waist Size [Min] | 40" |
| Waist Size [Max] | 52" |
| Width | 46" |
| Height | 9" |
| Strap(s) Indicator | No |
| Pocket(s) Indicator | No |
| Washable | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Core Products® CorFit System® Lumbosacral Spinal Back Support |
| Item Weight (lbs) | 0.635 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.55 |
| Item Height (in) | 2.15 |
| Item Length (in) | 10.325 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2 |
| Carton Width (in) | 12.75 |
| Carton Length (in) | 13.4 |
| Carton Height (in) | 10.6 |
| Carton Weight (lbs) | 7.215 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CORE PRODUCTS INTERNATIONAL, INC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | LSB7000XL |
| GTIN (UPC) | 00782944700009 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 782944700009 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 46182203 |
Reviews
There are no reviews yet.