Constructed from durable fabric.
Feature
- Zipper closure.
$59.00 Original price was: $59.00.$30.99Current price is: $30.99.
Availability: 487 in stock
Constructed from durable fabric.
| Global Product Type | Cash Deposit Bags |
|---|---|
| Width | 8.5" |
| Depth | 11" |
| Color(s) | Blue |
| Height | 1" |
| Material(s) | Nylon |
| Closure Type | Metal Zipper |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Locking |
| SKU Group | CONTROLTEK® Fabric Deposit Bag |
| Item Weight (lbs) | 1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6 |
| Item Height (in) | 11 |
| Item Length (in) | 0.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 20 |
| Carton Length (in) | 20 |
| Carton Height (in) | 20 |
| Carton Weight (lbs) | 48 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | CONTROLTEK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 530980 |
| GTIN (UPC) | 00813732012988 |
| GTIN Carton | 00813732013718 |
| UPC Retail | 813732012988 |
| UPC Carton | 00813732013718 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 44111601 |
Reviews
There are no reviews yet.