This coin counter sorts by denomination.
Feature
- Use with preformed wrappers.
- The screen on the top will total the amount of all denominations being counted.
- Conveniently automatic.
$359.72 Original price was: $359.72.$350.99Current price is: $350.99.
Availability: 20 in stock
This coin counter sorts by denomination.
| Global Product Type | Automated Cash Counters |
|---|---|
| Cash/Coin Counter Type | Coin Counter |
| Denomination | Dimes |
| Denomination | Nickels |
| Denomination | Pennies |
| Denomination | Quarters |
| Power Source(s) | Electric |
| Display Size | LCD |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 14.2" |
| Depth | 13.4" |
| Height | 11" |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | CONTROLTEK® Coin Counter |
| Item Weight (lbs) | 15.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.25 |
| Item Height (in) | 14.25 |
| Item Length (in) | 17 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 16.25 |
| Carton Length (in) | 17 |
| Carton Height (in) | 14.25 |
| Carton Weight (lbs) | 15.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | CONTROLTEK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 525521 |
| GTIN (UPC) | 00813732015132 |
| GTIN Carton | 00813732015125 |
| UPC Retail | 813732015132 |
| UPC Carton | 00813732015125 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111605 |
Reviews
There are no reviews yet.