Ideal for small businesses.
Feature
- It will give you a total at the end of your session.
- Convenient counterfeit detector.
- Durable.
$423.66 Original price was: $423.66.$413.49Current price is: $413.49.
Availability: 39 in stock
Ideal for small businesses.
| Global Product Type | Automated Cash Counters |
|---|---|
| Cash/Coin Counter Type | Bill Counter |
| Denomination | U.S. Currency |
| Counting/Sorting Speed | 1,200 Bills/min |
| Power Source(s) | Electric |
| Display Size | LCD |
| Material(s) | Metal |
| Width | 11.41" |
| Depth | 9.45" |
| Height | 8.66" |
| Color(s) | Gray |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | CONTROLTEK® Bill Counter |
| Item Weight (lbs) | 15.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.61 |
| Item Height (in) | 10 |
| Item Length (in) | 14 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2 |
| Carton Width (in) | 14.17 |
| Carton Length (in) | 24.5 |
| Carton Height (in) | 10.43 |
| Carton Weight (lbs) | 30.86 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | CONTROLTEK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 500137 |
| GTIN (UPC) | 00813732014999 |
| GTIN Carton | 00813732015286 |
| UPC Retail | 813732014999 |
| UPC Carton | 00813732015286 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111606 |
Reviews
There are no reviews yet.