Single-use dispensing system.
Feature
- Superior sanitation.
- Lower cost-per-use.
- Add your own cleaning or sanitizing solution to a roll of towels.
$52.33 Original price was: $52.33.$28.49Current price is: $28.49.
Availability: 1735 in stock
Single-use dispensing system.
| Global Product Type | Wet Wipe Towel Dispensers |
|---|---|
| Towels Dispensers Type | Roll Towel Bucket Dispenser |
| Dispenser Capacity (text) | One 6" x 6.5" Roll |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White/Red |
| Depth | 7.5" |
| Height | 8" |
| Width | 7.5" |
| For Roll Size | 6" x 6.5" |
| For Use With | Chicopee® 0720 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Chicopee® S.U.D.S Bucket with Lid |
| Item Weight (lbs) | 1.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.25 |
| Item Height (in) | 8.25 |
| Item Length (in) | 10.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 3 |
| Carton Width (in) | 8.25 |
| Carton Length (in) | 10.25 |
| Carton Height (in) | 8.25 |
| Carton Weight (lbs) | 1.8 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CHICOPEE, INC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 0728 |
| GTIN (UPC) | 10073513072809 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073513072809 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Reviews
There are no reviews yet.