Sleek, compact and easy to mount.
Feature
- Preset for 15-minute intervals.
- Usage-indicator light.
- Can-out warning and keyless ?press and release? canister-access button.
- Designed for use with Champion Sprayon 7-ounce metered aerosol cans.
$560.83 Original price was: $560.83.$316.49Current price is: $316.49.
Availability: 23 in stock
Sleek, compact and easy to mount.
| Global Product Type | Aerosol Air Freshener Dispensers |
|---|---|
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Height | 9" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 3.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Chase Products Champion Sprayon® SPRAYScents™ 1000 Metered Dispenser |
| Item Weight (lbs) | 17.9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12 |
| Item Height (in) | 11.25 |
| Item Length (in) | 16 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 12 |
| Carton Length (in) | 16 |
| Carton Height (in) | 11.25 |
| Carton Weight (lbs) | 17.9 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CHASE PRODUCTS |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1000 |
| GTIN (UPC) | 00010228310003 |
| GTIN Carton | 20010228310007 |
| UPC Retail | 010228310003 |
| UPC Carton | 20010228310007 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 47131706 |
Reviews
There are no reviews yet.