Self-adhesive tape adds color and gloss to projects.
Feature
- Bright, fade-resistant.
- Can be used indoors and outdoors.
- Permanent adhesive.
$30.58 Original price was: $30.58.$16.99Current price is: $16.99.
Out of stock
Self-adhesive tape adds color and gloss to projects.
| Global Product Type | Art & Design Tape |
|---|---|
| Core Size | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Width | 0.13" |
| Length | 27 ft |
| Size | 0.13" x 27 ft |
| Thickness | 6 mil |
| Color(s) | Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Color Assortment | Black |
| Color Assortment | Blue |
| Color Assortment | Green |
| Color Assortment | Red |
| Color Assortment | White |
| Color Assortment | Yellow |
| Finish | Gloss |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Chartpak® Deco Bright Decorative Tape |
| Item Weight (lbs) | 0.137 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6 |
| Item Height (in) | 0.3 |
| Item Length (in) | 11 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 6 |
| Carton Length (in) | 11 |
| Carton Height (in) | 0.3 |
| Carton Weight (lbs) | 1 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CHARTPAK/PICKETT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | DEC001 |
| GTIN (UPC) | 00014173328793 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 014173328793 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 44111801 |
Reviews
There are no reviews yet.