Combination cone or scooter storage.
Feature
- Holds up to (30) 12″ scooters.
- (80) 12″ cones or (50) 18″ cones.
- 1″ galvanized steel.
- Assembly required.
$372.99 Original price was: $372.99.$284.49Current price is: $284.49.
Out of stock
Combination cone or scooter storage.
| Material(s) | Steel |
|---|---|
| Global Product Type | Sports Equipment Carts |
| Overall Material Type | Metal |
| Color(s) | Silver |
| Color Family | Silver |
| Overall Width | 16" |
| Overall Depth | 32" |
| Height (Max) | 48" |
| Maximum Weight Capacity | 132 lb |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Number of Wheels | 2 |
| Caster/Wheel Size | 8" |
| Caster/Wheel Material | Rubber |
| Handle Quantity | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Shelf Width | 27.5" |
| Shelf Depth | 13" |
| Lock | No |
| Power Management Indicator | No |
| Compact Storage Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Champion Sports Scooter Storage Cart |
| Item Weight (lbs) | 20 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13 |
| Item Height (in) | 34 |
| Item Length (in) | 29 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 13 |
| Carton Length (in) | 29 |
| Carton Height (in) | 34 |
| Carton Weight (lbs) | 20 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | PROHB |
| Non-Returnable | F |
| Brand | CHAMPION SPORT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | SC036 |
| GTIN (UPC) | 00710858019948 |
| GTIN Carton | 00710858019948 |
| UPC Retail | 710858019948 |
| UPC Carton | 00710858019948 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 24101501 |
Reviews
There are no reviews yet.