Made of a single piece of construction-grade poly vinyl.
Feature
- Heavyweight base provides extra stability.
- Brilliant high-visibility coloring.
- Crafted from durable and flexible vinyl.
- Industrial-grade vinyl construction.
$22.66 Original price was: $22.66.$16.49Current price is: $16.49.
Availability: 124 in stock
Made of a single piece of construction-grade poly vinyl.
| Global Product Type | Sports/Games Equipment |
|---|---|
| Length | 10.63" |
| Width | 10.63" |
| Material(s) | Vinyl |
| Playground/Gymnasium Sets Type | Cones |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 18" Tall-Fluorescent orange. |
| SKU Group | Champion Sports Hi-Visibility Vinyl Cones |
| Item Weight (lbs) | 2.43 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10.63 |
| Item Height (in) | 10.63 |
| Item Length (in) | 18 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 13 |
| Carton Width (in) | 12 |
| Carton Length (in) | 38 |
| Carton Height (in) | 12 |
| Carton Weight (lbs) | 32 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | PROHB |
| Brand | CHAMPION SPORT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | C18OR |
| GTIN (UPC) | 00710858012390 |
| GTIN Carton | 20710858012394 |
| UPC Retail | 710858012390 |
| UPC Carton | 20710858012394 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 12352310 |
Reviews
There are no reviews yet.