Features jumbo 1″ LCD display.
Feature
- 24-hour countdown/count-up timer with 1-second resolution.
- Dual memory for keeping track of two times.
- Convenient buzzer lets you know when the clock runs out.
$42.28 Original price was: $42.28.$23.49Current price is: $23.49.
Out of stock
Features jumbo 1″ LCD display.
| Global Product Type | Sports Activity Timers |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Depth | 1" |
| Height | 4.5" |
| Display Type | LCD |
| Color(s) | Black |
| Power Source(s) | 1 AAA Battery (Included) |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | AAA Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Champion Sports Dual Timer/Clock |
| Item Weight (lbs) | 0.425 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6.5 |
| Item Height (in) | 2.75 |
| Item Length (in) | 8.88 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 40 |
| Carton Width (in) | 15.125 |
| Carton Length (in) | 19 |
| Carton Height (in) | 14.5 |
| Carton Weight (lbs) | 20.5 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | PROHB |
| Brand | CHAMPION SPORT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | DC100 |
| GTIN (UPC) | 00710858011836 |
| GTIN Carton | 20710858011830 |
| UPC Retail | 710858011836 |
| UPC Carton | 20710858011830 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 41115304 |
Reviews
There are no reviews yet.