Perforated center-pull towels are absorbent, strong, convenient and hygienic. Ideally suited for restrooms, kitchens, breakrooms, healthcare facilities, food preparation and other areas where sanitation is important. The center-pull towels and the center-pull hands-free dispensers are the perfect combination to minimize the risk of cross-contamination and reduce over-consumption and waste. Select Choice towels come in 7-3/5″ wide x 8″ diameter with a 2.91″ core. Each roll includes 600 sheets. Each sheet is 7-3/5″ wide x 10″ high.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Cellysoft Stefco 600 Sheet Center Pull Dispenser Towels (410079)
$56.26 Original price was: $56.26.$42.49Current price is: $42.49.
- Technology limits separation of plies and tissue tears for a more pleasant experience.
- Ideal products for areas that require a little extra comfort and quality.
Availability: 245 in stock
SKU: SOD410079
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 2PLY, 6/CT, CNTRPLL, TOWEL
Brand: Papernet
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Virgin |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Dirt Types | Dust |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 450 ft |
| Diameter | 7.7" |
| Length | 9" |
| Width | 7.6" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 600 |
| For Use With | Multifold Hand Towel Dispenser |
| Core Size | 2.24" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Special—Micro embossing. |
| SKU Group | Papernet® Heavenly Soft® Paper Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 13.95 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.4 |
| Item Height (in) | 7.6 |
| Item Length (in) | 23.2 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 15.4 |
| Carton Length (in) | 23.2 |
| Carton Height (in) | 7.6 |
| Carton Weight (lbs) | 13.95 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOFIDEL AMERICA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410079 |
| GTIN (UPC) | 00613796314802 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 613796314802 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Cellysoft Stefco 600 Sheet Center Pull Dispenser Towels (410079)” Cancel reply
Related products
-
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.